Какво представлява изпитът Test DaF?
Изпитът TestDaF (тест по немски език като чужд) е изпит по немски език за изучаващи езика, които желаят да следват в Германия или да получат сертификат за нивото си на владеене на немски език.
Изпитните материали се съставят, проверяват и оценяват в института TestDaF в град Хаген (Германия), а самият изпит се провежда в лицензирани изпитни центрове в около 80 страни по света.
Официален сайт: www.testdaf.de
Степента на владеене на немски език не се измерва с оценка, а с нива.
Възможни са следните TestDaF – нива:
♦ TestDaF – ниво 5 (TDN 5)
♦ TestDaF – ниво 4 (TDN 4)
♦ TestDaF – ниво 3 (TDN 3)
Тези нива съответстват на нивата от B 2.1 до C 1.2 от Общата европейска рамка за нивата на владеене на чужди езици на Съвета на Европа.
За кого е подходящ изпитът TestDaF?
♦ Всеки, който има добри и много добри знания по немски език и желае да получи сертификат за нивото, на което владее немски език.
♦ Всеки, който иска да следва в Германия.
♦ Всеки, който се нуждае от международно признат езиков сертификат за целите на следването си, за изследователска работа или за упражняване на професията в родината си.
Ако се намирате съвсем в началото на своето обучение по немски език, е по-добре да изчакате с Вашето явяване на изпита и да продължите да учите. Ако искате да разберете дали сте подготвени за изпита TestDaF, може да направите теста за определяне на нивото Ви, който се намира на интернет – страницата на института TestDaF („Fit für TestDaF“) www.testdaf.de. С помощта на този тест в рамките на 10 минути ще получите обща представа за нивото на знанията си по немски език.
Какви са предимствата на изпита TestDaF?
♦ Сертификатът TestDaF се признава от всички университети в Германия. Ако сте постигнали и в четирите елемента на изпита най- малко TestDaF – ниво 4 (TDN 4), можете да следвате във всеки един университет, стига и останалите Ви документи да отговарят на съответните изисквания. Ако резултатите Ви са по-ниски от TestDaF – ниво 4 (TDN 4), единствено университетът има право в зависимост от специалността, предмета или продължителността на следването да реши дали да Ви приеме да следвате при тези резултати.
♦ Темите и задачите в изпита TestDaF са от областите наука, висши учебни заведения и висше образование. Той проверява и оценява езиковите умения, които са важни и необходими за следването.
♦ Прави се диференцирана оценка на уменията при Четене, Слушане, Писане и Говорене, затова в сертификата се отразяват четири резултата – четири нива на езикови умения. Така получавате точна представа на своите силни и слаби страни.
♦ Може да положите изпита TestDaF в родината си, т.е. вече не е необходимо да пътувате до Германия, за да се явите на изпит по немски език. Вашият TestDaF – сертификат ще Ви бъде изпратен; така, преди да тръгнете за Германия, ще може да съберете всички документи, необходими за следването Ви. По този начин ще спестите време и пари.
♦ Може целенасочено да се подготвите за изпита TestDaF. Форматът на изпита е винаги един и същ, както е показано в примерния изпит (Modellsatz) www.testdaf.de. Освен това елементите на изпита са винаги еднакво трудни, независимо от това кога се явявате на изпита.
♦ Лицензирани изпитни центрове TestDaF има в цял свят; в тях може да се информирате за изпита, както и да потърсите съвет от сътрудниците им. Информация може да получите и от лекторите на Службата на Германския Академичен обмен (DAAD), в Гьоте – институт, в различни езикови центрове, филологически институти респ. катедри или в посолствата и консулските служби на ФР Германия.
♦ Валидността на сертификата TestDaF няма давност.
♦ Ако не сте доволни от постигнатите от Вас първоначални резултати и искате да имате по-добър резултат, можете да се явите на изпита TestDaF неограничен брой пъти.
Как изглежда изпитът TestDaF?
Всички теми и задачи в този изпит са от областта на висшето образование, тъй като TestDaF е изпит за кандидат-студенти от всички специалности. Изпитът TestDaF се състои от четири изпитни елемента.
Четене – 3 текста с общо 30 задачи с продължителност: 60 минути
Слушане – 3 текста с общо 25 задачи с продължителност: около 40 минути
Писане – 1 задача с продължителност: 60 минути
Говорене – 7 задачи с продължителност: около 30 минути
Обща продължителност на изпита (без паузите): 3 часа и 10 минути